logo

احوالپرسی جایزه جمالزاده با آقای نویسنده در سالروز تولدش

محمدرحیم اخوت 73 ساله شد

10 آذرماه سالروز تولد یکی از فرزندان خلف جمالزاده است. محمدرحیم اخوت به‌تازگی 73 ساله شده. نویسنده‌ای که نه‌تنها در اصفهان متولد شد بلکه در شهر پدری ماند و از این شهر و آدم‌هایش نوشت.
آقا رحیم اخوت حالا در صبحگاه پاییزی میلادش گوشی را برمی‌دارد و با صدایی که هرچند خسته و شکسته می‌نماید اما هنوز جان‌بخش است دقایقی کوتاه با ما از روزگار امروزش می‌گوید و پیشنهاد‌هایی برای برگزاری اثربخش‌تر جایزه جمالزاده می‌دهد.
نویسنده پیشکسوت اصفهان برگزاری جایزه‌ای به نام جمالزاده را در اصفهان به فال نیک می‌گیرد و می‌گوید با توجه به اینکه محمدعلی جمالزاده پایه‌گذار داستان کوتاه معاصر فارسی است پا گرفتن چنین جریانی امیدوارکننده است به شرطی که در مسیر درستی هدایت شود و جریان انتخاب و داوری آثار با وسواس و دقت کافی انجام پذیرد.
خالق مجموعه داستان “پاییز بود” معتقد است انتشار آثار شرکت‌کنندگان در این جایزه مهم‌ترین تشویق برای آن‌ها درراه نوشتن است. علاوه بر اینکه نقد این آثار بهترین روش کمک کردن به این نویسندگان است.
محمدرحیم اخوت می‌گوید: اگر این جایزه با حضور منتقدان و کسانی که نگاه دقیق و موشکافانه به داستان‌ها دارند، پا بگیرد اتفاق خوبی خواهد بود.حتی برگزارکنندگان می‌توانند نمونه‌های خوب و بهترین کتاب‌های نقد را در اختیار نویسندگان جوان و شرکت‌کنندگان قرار دهند تا یاری گر آن‌ها در مسیر نوشتن باشد.
نویسنده مجموعه داستان “نیمه سرگردان ما” جذب اثر در بخش زندگی نگاره‌ها و در نظر گرفتن بخشی جداگانه برای این آثار در این جایزه را هم اتفاق خوبی می‌داند: خاطره نگاری و زندگی نگاره یک ژانر ادبی مؤثر است اگر نویسنده بتواند تحلیلی بر وقایعی داشته باشد و بر اساس همین تحلیل به ماجرا و آن خاطرات ورود کند.
او در ادامه به نگارش بخشی از خاطراتش در رمان “عذاب یا هفت‌خوان زندگی ” اشاره می‌کند. رمانی که می‌گوید این روزها که حافظه سخت‌تر یاری می‌کند بیش از قبل به آن رجوع می‌کند تا به یادش آورد.
نویسنده رمان “بی‌مرز بی‌مرز” همچنین به نثر فوق‌العاده و آثار خواندنی شاهرخ مسکوب در حیطه خاطره نگاری و زندگی نگاره‌ها اشاره می‌کند: مسکوب تکرار نشدنی است . من شخصاً هنوز از خواندن کتاب‌هایش لذت می‌برم. کتاب “روزها درراه” او نمونه خوبی برای نویسندگانی است که به این نوع نوشتن علاقه‌مندند. بقیه آثارش هم نثر و روش خودش را دارد.
نویسنده محبوب اصفهان در پایان پاسخ این پرسش را که داستان‌ها و نوشته‌های نویسندگان جوان‌تر را دنبال می‌کند یا نه این‌طور می‌دهد: اگر کار تازه‌ای به دستم برسد حتماً می‌خوانم و اگر هم توفیقی پیش بیاید و برایم بخوانند از شنیدنش بسیار لذت می‌برم.

ارسال یک نظر