logo

از تجربه رویارویی با «کرونا» برای جایزه جمالزاده بگویید

دبیر ادبی دومین دوره جایزه جمالزاده گفت: روایتهای واقعی روزمره در تجربه رویارویی با کووید ۱۹ و حاشیه های پیرامون آن در بخش ویژه ای با نام «کرونا» به جایزه جمالزاده اضافه شده است.

مجید قیصری در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با اشاره به اهمیت جایزه جمالزاده در مقیاس ملی و جهانی با هدف ایجاد انگیزه نوشتن و تقویت امید به زندگی اظهار داشت: در این روزهایی که جهان درگیر بیماری کرونا است، روایت های واقعی روزمره در تجربه رویارویی با کووید ۱۹ و حاشیه های پیرامون آن در بخش ویژه ای با نام «کرونا» به جایزه جمالزاده اضافه شده است.

وی افزود: بخش ویژه «کرونا» دراین جایزه ملی زیرمجموعه بخش «زندگی نگاره» و «ناداستان» قرار گرفته و شرکت کنندگان می توانند تجربیات خود را از روزهای کرونایی در هر جای جهان در این بخش ثبت کنند.

دبیر ادبی دومین دوره جایزه جمالزاده با تاکید بر تاثیر کرونا بر روی شهر تصریح کرد: کرونا رفتارهایی متناسب با این بیماری را در جامعه ایجاد کرده است؛ از خانه نشینی تا امید درهر نقطه جغرافیایی می تواند دریچه ای به شهر را فراهم سازد که در بخش «ناداستان» این جایزه ملی در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت: شرکت کنندگان با ارسال سه اثر به بخش کرونا می توانند تجربیات خود را در قالب پرستار، بیمار، پزشک و یا شهروند بنویسند. نویسندگان سه اثر برتر این بخش سه جایزه ۴۰ میلیون ریالی دریافت خواهند کرد. همچنین آثار برگزیده «کرونا» در کنار آثار دیگر بخش‌ها منتشر خواهد شد.

تنیدگی تاریخ و جغرافیا و معرفی جهان شهر اصفهان

قیصری با تاکید بر بخش اصفهان در جایزه ادبی جمالزاده گفت: تنیدگی تاریخ و جغرافیا می تواند این جهان‌شهر را بیش از پیش معرفی کند.

وی افزود: در دور نخست جایزه ادبی جمالزاده با توجه به استقبال بسیار زیاد شرکت کنندگان اعم از کمی و کیفی از اقصی نقاط دنیا، امیدواریم در دومین دوره هم بتوان داستان کوتاه و زندگی نگاره نویسی (نا داستان) ماندگاری را به جامعه ادبی معرفی کرد.

دبیر ادبی دومین دوره جایزه جمالزاده با اشاره به بخش های مختلف این جشنواره گفت: بخش داستان این مسابقه شامل دو قسمت داستان کوتاه اصفهان و داستان کوتاه آزاد می‌شود.

وی ادامه داد: داستان‌های بخش اصفهان باید با عناصر مرتبط با شهر پیوند داشته باشد و از ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی، اماکن، نمادهای شهری، مذهبی، سبک زندگی مردم اصفهان و غیره استفاده داستانی کرده باشد.

روایت‌های واقعی از تجربه‌ی زیستن در اصفهان یا سفر به این شهر

قیصری با بیان اینکه داستان‌های کوتاه آزاد نیز داستان‌هایی با درون مایه و مضامین آزاد، محصول کار خلاق نویسندگان خواهد بود، گفت: زندگی نگاره نویسی (ناداستان) در این مسابقه نیز دو بخش زندگی نگاره‌های اصفهان و بخش ویژه کرونا را دربرمی گیرد و روایت‌های واقعی از تجربه‌ی زیستن در اصفهان یا سفر به این شهر است که در این قالب ادبی نوشته شده باشد و بخش ویژه کرونا شامل ثبت تجربه گذران روزهای قرنطینه و هر نوع مواجهه با ویروس کرونا می‌شود.

گفتنی است، دومین دوره جایزه جمالزاده به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی و جایگاه اصفهان در داستان نویسی در بخش‌های داستان کوتاه و زندگی نگاره نویسی (نا داستان) در حال برگزاری است.

مهلت ارسال آثار به این جایزه تا ۲۵ فروردین ماه ۹۹ است و مراسم اختتامیه این‌رویداد تیرماه سال آینده در اصفهان برگزار می‌شود.

ارسال یک نظر