logo

ترویج «گفتگو»، ثمره درخشان جایزه جمالزاده

شهردار اصفهان در آیین اختتامیه نخستین جایزه ملی جمالزاده که شامگاه 29 بهمن ماه در تالار هنر اصفهان برگزار شد اظهار کرد: محمدعلی جمالزاده به عنوان یکی از چهره‌های برجسته و شاخص ادبیات ایران، به مدت 16 سال در این شهر زندگی کرد و 90 سال مابقی عمرش را به روایت آن پرداخت.
قدرت‌الله نوروزی ادامه داد: این نویسنده بزرگ سه دوره حاکمیت قاجاریه، پهلوی‌ها و جمهوری اسلامی ایران را درک کرد و طبعا آثار درخشان او حاصل چنین درک عمیقی از وقایع است.
او با اشاره به تعیین نام یک خیابان در اصفهان به نام جمالزاده، تاکید کرد: بسیار خرسندم که در یک سال اخیر چنین رویدادهایی در شهر موجب شد تا نام افراد شاخصی همچون محمدعلی جمالزاده و کاوه آهنگر دوباره بر سر زبان مردم شهر بیفتد و درباره شناخت آنها راغب شوند.
او با بیان اینکه تلاش برای کسب معیارهای شهر فرهنگی در صدر فهرست برنامه‌های شهرهای مهم جهان قرار دارد، گفت: یکی از شاخص‌های شهر فرهنگی، بسترسازی برای رشد هنر و زیست راحت و بیان آزاد برای هنرمندان است. چراکه در اینصورت شاهد خلاقیت فرهنگی در تمامی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و انسانی خواهیم بود.
او اضافه کرد: باید توجه داشت که چنانچه این خلاقیت در یک فرآیند مشخص قرار گیرد، می‌توانیم ادعای جهان‌شهری کرده و از راهکارهای جهانی در کنار ظرفیت‌های محلی برای حل مشکلات درون‌شهری بهره‌مند شویم و در نهایت، شهر را به یک اسطوره بدل کنیم.
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه اصفهان در چنین مسیری قرار دارد، اظهار کرد: این شهر از موقعیتی ویژه برخوردار است. در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، از حیث جغرافیایی در مرکز کشور قرار گرفته و مهم‌تر اینکه میراث‌دار فضایی ناب از گذشته است که منجر به شکل‌گیری سبک‌ها، مکاتب و اندیشه‌هایی ناب است. چنانچه در عرصه ادبیات همواره پیشرو بوده و از مصادیق بارز این پیشروی، برپایی جایزه ملی جمالزاده است.
نوروزی در ادامه از جایزه ملی جمالزاده به عنوان بستری برای رشد هنر و ادبیات نام برد و تاکید کرد: چنین جشنواره بزرگی، مقدمات ایجاد گفتگو میان طیف وسیعی از افراد را فراهم کرده و مسائل اجتماعی بسیاری را مد نظر قرار می‌دهد.
او افزود: جایزه جمالزاده قادر است ظرفیت‌های هنری موجود را به جامعه معرفی کند.
شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان از سابقه و میراثی درخشان در عرصه‌های مختلف برخوردار است، گفت: شهر اصفهان در مسیر زیست پذیری قرار دارد و امیدوارم بتوانیم فضایی را در این شهر فراهم کنیم تا نه فقط برای شرکت در جایزه ملی جمالزاده، بلکه تا همیشه مقصد اصلی و نهایی همه شما برای سفر باشد.

ارسال یک نظر