logo

تهران خیابان جمالزاده دارد و اصفهان نه!

فرهاد بردبار، نویسنده و مستندسازی که رمان “رنگ کلاغ” او در پنجمین دوره برگزاری جایزه هوشنگ گلشیری، مقام بهترین رمان اول را کسب کرده، به ستاد خبری جایزه جمالزاده می‌گوید: در تهران، خیابانی به نام جمالزاده وجود دارد اما در اصفهان که زادگاه اوست، هنوز چنین اتفاقی رخ نداده! جای بسی خوشحالی است که اکنون خبر از برگزاری جایزه‌ای ادبی به نام این نویسنده در اصفهان به گوش می‌خورد.
او با اشاره به این‌که چنین حرکت‌هایی برای پاسداشت شخصیت‌های بزرگ ضروری است، ادامه می‌دهد: استمرار جوایز ادبی نیز به‌اندازه برگزاری آن مهم است. در صورت استمرار است که یک رویداد به برند تبدیل می‌شود و بزرگان و علاقه‌مندان یک حوزه را دورهم جمع می‌کند. کمک به شناخته‌تر شدن نویسندگان جوان نیز از دیگر مزایای برگزاری جایزه‌های ادبی است.
بردبار، که تجربه ساخت فیلم‌های مستند را نیز در کارنامه هنری خود دارد با تأکید بر اهمیت زندگی نگاره‌ها اظهار می‌کند: زندگی نگاره نوعی مستند نگاری است که ثبت تاریخی آداب و خلقیات و وضعیت اجتماعی مردم را سبب می‌شود. پیروز کلانتری، یکی از مستندسازانی بود که پیرامون زندگی نگاره‌ها به‌صورت تحقیقی فعالیت می‌کرد چراکه وجه مستند گونه این نوع ادبی را برجسته یافته بود. علاوه بر مستندسازان، داستان نویسان و جامعه شناسان نیز می‌توانند از زندگی نگاره‌ها بهره ببرند.
نویسنده رمان “شوماخر همیشه اینجاست” یادآور شد: امروزه شبکه‌های اجتماعی بستری مناسب برای ایجاد و انتشار این زندگی نگاره‌ها فراهم و به‌نوعی دست مردم را به نوشتن، بازکرده است. چه خوب است که جایزه جمالزاده نیز با در نظر گرفتن بخشی برای این زندگی نگاره‌ها، عموم مردم را برای نوشتن در این ژانر ترغیب کرده است.

ارسال یک نظر