logo

توقفی در خیابان جمالزاده

17 سال پیش، همایشی برای بزرگداشت و تجلیل از شخصیت علمی سید محمدعلی جمالزاده در تالار شریعتی دانشگاه اصفهان برگزار شد. در آن روز، علیرضا نقوی، دبیر همایش، پشت تریبون رفت و اعلام کرد: “با مساعدت و همکاری شهردار اصفهان در تلاش هستیم یکی از خیابان‌های اصفهان را به نام جمالزاده نام‌گذاری کنیم.”
نقوی، بعدها گفت که پس از برگزاری این همایش، نامه‌ای به مهندس جوادی، شهردار وقت اصفهان نوشته و در آن پیشنهاد نام‌گذاری خیابانی به نام جمالزاده را مطرح کرده است. این طرح در شورای شهر دوره اول به ریاست آقای ملایی تصویب و نام جمالزاده زینت‌بخش یکی از خیابان‌های شهر می‌شود. البته دیری نمی‌پاید که اعضای دوره دوم شورا، تصمیم به حذف نام جمالزاده از آن خیابان می‌گیرند.
اکنون 17 سال، از طرح آن پیشنهاد گذشته و دوم دی‌ماه 97 خبر رسید که شورای شهر دوره پنجم، طرح نام‌گذاری یکی از خیابان‌های تازه تأسیس اصفهان را به نام نامی جمالزاده تصویب کرده است.
مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان درباره این تصمیم به ستاد خبری جایزه جمالزاده می‌گوید: شورای نام‌گذاری، از بهمن‌ماه 96 آغاز به کار کرد و از همان ابتدا یکی از محورهای تصمیم‌گیری این شورا استفاده از نام مشاهیر تاریخ و ادب و فرهنگ اصفهان بر روی خیابان‌های شهر به‌منظور زنده نگاه‌داشتن یاد این بزرگان بود.
او ادامه می‌دهد: بر همین اساس بانک اطلاعاتی‌ای برای تشخیص مفاخری که هنوز از نام آن‌ها بر روی خیابان‌های شهر استفاده‌نشده تشکیل شد و دریافتیم، یکی از شخصیت‌هایی که در این زمینه مغفول واقع‌شده، محمدعلی جمالزاده، پدر داستان کوتاه فارسی است.
مقدری، با اشاره به پیوند عمیق جمالزاده با اصفهان اظهار می‌کند: باوجوداینکه جمالزاده سال‌های کمی در اصفهان زیست، همواره و در تمام آثار او روایت‌هایی از اصفهان دیده می‌شود.
او در خصوص چرایی انتخاب این خیابان می‌گوید: حدفاصل خیابان محتشم کاشانی تا حسین‌آباد یک خیابان به‌تازگی احداث‌شده بود که نیاز به نام‌گذاری داشت و با توجه به نزدیک بودن زمان برگزاری جایزه جمالزاده به این نتیجه رسیدیم که اکنون بهترین فرصت برای نام‌گذاری آن به اسم آقای جمالزاده است.
عضو شورای شهر اصفهان، در پایان ابراز امیدواری می‌کند: تمام تلاش ما این است که تا برگزاری آیین اختتامیه جایزه جمالزاده، به‌صورت رسمی از نام این خیابان رونمایی کرده و در آینده نیز برای ساخت سردیس جمالزاده اقداماتی را انجام بدهیم.

ارسال یک نظر