logo

تکثیر اصفهان در جهان نویسندگان

نویسنده “بن بست اردیبهشت” معتقد است که هر کس می‌تواند اصفهان خودش را به تصویر بکشد.

نسترن مکارمی، پیرامون برگزاری یک جایزه ادبی به نام جمالزاده به ستاد خبری جایزه جمالزاده می‌گوید: در مورد این نام‌گذاری فکر می‌کنم باید بپرسم چراکه نه و حتی چرا این‌قدر دیر؟ جمالزاده، پدر ادبیات داستانی و از مفاخر ادبیات ایران و اصفهان است و یکی از بهترین عنوان‌هایی که یک جایزه ادبی می‌تواند به خود بگیرد تا هم اعتبار خودش را تضمین کرده باشد و هم برای مخاطبان و شرکت‌کنندگان نویدبخش نگاهی نو و ارزشمند به ادبیات باشد.
نویسنده مجموعه داستان “حال هیچ‌کس خوب نیست” نا داستان یا جستارنویسی را یکی از گونه‌های مهجور مانده ادبی می‌داند که می‌تواند رمز گشای رابطه عمیق میان انسان و موضوع جستار باشد. او دراین‌باره اظهار می‌کند: رابطه انسان با شهر یکی از انواع رویکردها به جستارنویسی است که می‌تواند بی‌واسطه و بدون لفافه و البته فارغ از اصول و قواعد حاکم بر مقاله‌نویسی، این رابطه را صریح و البته با چاشنی احساسات انسانی و بی‌نیاز از قاعده‌مندی‌های تئوریک عیان کند.
مکارمی با اشاره به اینکه پرداختن به یک جغرافیای خاص شاید در نگاه اول تحدیدکننده به نظر برسد ادامه می‌دهد: بااین‌وجود هر یک از ما تعریف منحصربه‌فردی از جهان و وطن را در درون خود بازسازی کرده‌ایم و به‌نوعی هر یک در جهان خود زندگی می‌کنیم. بااینکه جهان‌های درونی با یک سری قواعد و مشخصات از پیش تعریف‌شده به یکدیگر راه پیدا می‌کند ولی درعین‌حال ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را نیز در آثار هنری و ادبی حفظ می‌کند.
نویسنده مجموعه داستان “غبار صورتی” تصریح می‌کند: اصفهان هم در جهان هر یک از ما فارغ از اینکه شهروند این شهر باشیم یا نه، تعاریف خودش را دارد و هرکسی می‌تواند اصفهان خودش را به تصویر بکشد. پس می‌توان گفت محدودیتی در کار نیست و هر چه هست بازتابی از جهان برساخته ماست اگر بتوانیم آن را در قالب یک‌ گونه ادبی به کلمه دربیاوریم.
او، پیشنهاد خود را برای هر چه ‌بهتر برگزار شدن جایزه جمالزاده چنین شرح می‌دهد: یک جایزه ادبی به پشتوانه برگزارکنندگان آن است که نیرو می‌گیرد و رشد می‌کند و می‌تواند در نگاه دیگران کسب اعتبار کند. داوری خوب، حرفه‌ای و بی‌غرض نیز یکی از معیارهای برجسته شناخت یک جایزه‌ ادبی به‌عنوان یک اتفاق خوب و ماندگار در ادبیات است. زمان‌بندی مناسب و برگزاری به هنگام هم بی‌تأثیر نیست. بسیاری از جوایز به دلیل همین تعویق‌ها و بی‌برنامگی‌ها به محاق می‌روند، درنهایت همین‌هاست و باقی چیزها بهانه است.

ارسال یک نظر