logo

جایزه‌ای برای جهانی شدن اصفهان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر، نشست مطبوعاتی جایزه جمالزاده صبح امروز 14 آذرماه در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

الهه رضایی، قائم مقام دبیر ادبی جایزه جمالزاده در این نشست خبری گفت: سال ۱۳۰۰ نخستین داستان کوتاه مدرن ایران توسط جمالزاده نوشته شد و اکنون ۹۷سال از آن تاریخ می‌گذرد. حیف است که جایزه‌ای ادبی در اصفهان برگزار شود، اما نامی از جمالزاده در آن نباشد.

رضایی سپس با اشاره به استقبال بی‌سابقه از این جایزه گفت: مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آذرماه است و هنوز برای ارسال اثر فرصت باقی است ولی تا این لحظه ۴۳۷ اثر به دبیرخانه جایزه رسیده و ثبت نام با سرعت قابل ملاحظه ای همچنان ادامه دارد.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی اجتماعی گفت: همانطور که در فراخوان هم اعلام شد جایزه جمالزاده شامل بخش های داستان کوتاه آزاد،‌ داستان کوتاه اصفهان و زندگی‌نگاره های اصفهان است که در این بخش روایت های واقعی از تجربه زندگی در اصفهان و یا سفر به این شهر به شکل ناداستان خواهیم بود و تمام نویسندگان فارسی با هر مدیومی می توانند آثارشان را برای ما بفرستند.

او با اشاره به اهمیت بخش زندگی‌نگاره ها در این جایزه ادامه داد: این بخش به نوعی جمع آوری تجربه‌های زیسته ناظر بر شهر است که می تواند برای هر کلان شهری قابل اهمیت باشد. هر کس که روزی در این شهر قدم زده می‌تواند درباره آن‌ بنویسد و با نوشتن از زندگی‌نگاره‌های اصفهان ، این شهر را به جهان معرفی کند.

رضایی تاکید کرد: در راستای تسهیلگری و بهره بردن از مشارکت مردمی از تمام مراکز فعال و معتبر حوزه ادبیات شهر خواسته شد تا نمایندگانی را به دبیرخانه جایزه معرفی کنند و داوری اولیه آثار رسیده به این نمایندگان سپرده شد.

او ادامه داد:‌ دوره نخست هر جایزه‌ای معرفی کننده سایر دوره‌های آن است، بر همین اساس معرفی و حمایت مادی و معنوی هر چه بیشتر از این دوره می‌تواند نقش بهتری در پیش‌برد آن داشته باشد.

وی زمان برگزاری آیین اختتامیه این رویداد را سوم و چهارم بهمن ماه اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه هنوز زمان برای مهلت ارسال اثر باقی است علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در جایزه و کسب اطلاعات بیشتر به نشانیjamalzadehaward.ir مراجعه نمایند.

تقویت هویت تاریخی مردم اصفهان از رهگذر ادبیات

سپس دبیر اجرایی نخستین جایزه جمالزاده در نشست مطبوعاتی این جایزه اظهار کرد: با توجه به ناکام ماندن جایزه ادبی اصفهان که جایزه مهمی بود، مصمم شدیم جایزه‌ای در حوزه ادبیات و داستان برای اصفهان تعریف کنیم.

رضا روحانی ادامه داد:‌ ‌هدف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان این است که حس تعلق شهری و افزایش حس هویت تاریخی مردم اصفهان را بازسازی، ترمیم و تقویت کند و در قالب ادبیات به اصفهان بپردازد. امیدواریم که نویسندگان، بار دیگر اصفهان را مورد توجه قرار دهند و آثار مختلفی درباره آن چاپ و ترویج کنند. شهروندان اصفهانی با خواندن این آثار مشارکت تاریخی با شهر خود خواهند داشت و حس تعلق آن‌ها به شهر افزوده می‌شود، شهروندان غیر اصفهانی نیز ترغیب به دیدن این شهر خواهند شد.

او با اشاره به امکان برگزاری این رویداد در سطح بین الملل گفت: با توجه به اینکه در چشم انداز این جایزه بحث تبدیل آن به یک رویداد بین المللی دیده شده می‌توانیم در آینده شاهد توسعه گردشگری به واسطه برگزاری این رویداد باشیم و نظر غیر ایرانیان را بیش از پیش به اصفهان جلب کنیم.

روحانی در پایان درباره انتخاب نام جمالزاده برای این جایزه چنین شرح داد: این جایزه در مورد شخصیت جمالزاده نیست و قرار نیست حول محور زندگی او شکل بگیرد. تنها به این سبب که جمالزاده یکی از مشاهیر تاریخ اصفهان است و به نوعی سرمایه نمادین ما در حوزه داستان و ادبیات به شمار می‌رود و همچنین به خاطر احترام به جایگاه پدر داستان کوتاه ایران این نام را برای جایزه جمالزاده برگزیدیم. همان طور که سالانه جوایز ادبی دیگری با نام بزرگان دیگر ادبیات برگزار می شود که به آنها به طور مستقیم نمی‌پردازد ولی از اعتبار آنها وام می‌گیرد و ادامه کار می‌دهد.

دبیر اجرایی نخستین جایزه جمالزاده ضمن معرفی شورای سیاستگذار این جشنواره اظهار کرد: چهار نفر از اعضای شورای سیاست‌گذاری این جایزه به نام‌های محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، رضا روحانی، معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، محمدعلی صرامی، رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان از بدنه مدیریت شهری انتخاب شده و پنج نویسنده نیز فارغ از مسئولیت اجتماعی خود به عنوان متخصص در این شورا حضور دارند که نام آن‌ها به این شرح است: اکبر اخلاقی، هرندی زاده، زهتاب، بهزاد دانشگر و استاد علی خدایی نویسنده شناخته شده اصفهان که دبیر ادبی این جایزه هم هستند.

روحانی یادآور شد: از آنجا که معتقدیم سیستم مدیریت شهری باید به سمت تسهیل‌گری برود و مردمی که توان متشکل شدن را دارند اجرای این رویدادها را بر عهده بگیرند در صددیم به مرور نقش سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی را کاهش دهیم.

وی افزود: امیدواریم این رویداد در حوزه ثبت و ضبط اصفهان امروز اثرگذار باشد و بتواند نمادها و فضاهای شهر را در ذهن همه پر رنگ‌تر کند.

حضور پررنگ اقلیت‌ها و مهاجران در جایزه جمالزاده

قائم مقام دبیر اجرایی جایزه جمالزاده نیز با بیان اینکه بنای کار ما براین است که سایت و دبیرخانه جایزه جمالزاده دائمی باشد گفت:‌ در مورد تمدید شدن یا نشدن مهلت ارسال آثار به این جایزه در روزهای آتی اطلاعات بیشتری منتشر خواهد شد.

محمد معماریان ادامه داد: برای مهاجرینی که ساکن اصفهان هستند و کد ملی ندارند نیز در سایت جایزه جمالزاده بخش کد گذرنامه دیده شده تا آن‌ها نیز بتوانند تجربه زیسته خود را در اصفهان برای ما ارسال کنند.

او با بیان اینکه تلاش برای حفظ محیط زیست یکی از دغدغه های جدی این جایزه است، ادامه داد: تا حد ممکن کاغذ را از برنامه‌های خود حذف کرده و کوشیده‌ایم تمام بخش‌های ثبت نام و ارسال اثر به صورت مجازی و آنلاین باشد. نسخه‌ای که می‌بایست در اختیار نمایندگان مراکز فعال ادبی برای داوری اولیه قرار می‌گرفت نیز به واسطه سی دی و نه کاغذ تحویل آنان داده شد.

وی افزود: در حاشیه برگزاری این رویداد شاهد برگزاری آیین بزرگداشت سه داستان‌نویس بزرگ اصفهان و برپایی کارگاه‌های ادبی خواهیم بود و امیدواریم با مشارکت بخش‌های فرهنگی کشور بتوانیم از پتانسیل موجود برای هر چه بهتر برگزار شدن این جایزه بهره ببریم.

معماریان با اشاره به استقبال از این جایزه ابراز امیدواری کرد و گفت: این مسئله که اصفهانی‌های مقیم فرانسه، انگلیس، ترکیه، کانادا و دیگر کشورهای جهان همچنین دیگر ایرانیانی که به اصفهان سفر کرده بودند اکنون از کشورهای مختلف داوطلب شرکت در این جایزه شده‌اند برای ما بسیار ارزشمند است و امید ما را در برگزاری دو چندان می‌کند.

قائم مقام دبیر اجرایی جایزه جمالزاده همچنین حضور اقلیت‌های دینی و قومیت‌های مختلف کشور را در این جایزه یادآور شد و اظهار کرد: به دلیل آنلاین بودن مراحل ثبت نام حتی از دورافتاده‌ترین نقاط کشور برای ما آثاری ارسال شد که مایه دلگرمی است و خرسندیم که اهل سنت، مسیحیان و قومیت‌های گوناگون کشور نیز با این جایزه ارتباط برقرار کرده و داوطلب شرکت در آن شده‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال یک نظر