logo

جایزه جمالزاده جایزه‌ای برای داستان اصفهان است نه پرداخت شخصیت جمالزاده!

دبیر اجرایی نخستین جایزه جمالزاده در نشست مطبوعاتی این جایزه که امروز صبح در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به ناکام ماندن جایزه ادبی اصفهان که جایزه مهمی بود، مصمم شدیم جایزه‌ای در حوزه ادبیات و داستان برای اصفهان تعریف کنیم.
رضا روحانی ادامه داد:‌ ‌هدف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان این است که حس تعلق شهری و افزایش حس هویت تاریخی مردم اصفهان را بازسازی، ترمیم و تقویت کند و در قالب ادبیات به اصفهان بپردازد. امیدواریم که نویسندگان، بار دیگر اصفهان را مورد توجه قرار دهند و آثار مختلفی درباره آن چاپ و ترویج کنند. شهروندان اصفهانی با خواندن این آثار مشارکت تاریخی با شهر خود خواهند داشت و حس تعلق آن‌ها به شهر افزوده می‌شود، شهروندان غیر اصفهانی نیز ترغیب به دیدن این شهر خواهند شد.
او با اشاره به امکان برگزاری این رویداد در سطح بین الملل گفت: با توجه به اینکه در چشم انداز این جایزه بحث تبدیل آن به یک رویداد بین المللی دیده شده می‌توانیم در آینده شاهد توسعه گردشگری به واسطه برگزاری این رویداد باشیم و نظر غیر ایرانیان را بیش از پیش به اصفهان جلب کنیم.
روحانی در پایان درباره انتخاب نام جمالزاده برای این جایزه چنین شرح داد: این جایزه در مورد شخصیت جمالزاده نیست و قرار نیست حول محور زندگی او شکل بگیرد. تنها به این سبب که جمالزاده یکی از مشاهیر تاریخ اصفهان است و به نوعی سرمایه نمادین ما در حوزه داستان و ادبیات به شمار می‌رود و همچنین به خاطر احترام به جایگاه پدر داستان کوتاه ایران این نام را برای جایزه جمالزاده برگزیدیم. همان طور که سالانه جوایز ادبی دیگری با نام بزرگان دیگر ادبیات برگزار می شود که به آنها به طور مستقیم نمی پردازد ولی از اعتبار آنها وام می گیرد و ادامه کار می دهد.
دبیر اجرایی نخستین جایزه جمالزاده ضمن معرفی شورای سیاستگذار این جشنواره اظهار کرد: چهار نفر از اعضای شورای سیاست گذاری این جایزه به نام های محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، رضا روحانی، معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، محمدعلی صرامی، رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان از بدنه مدیریت شهری انتخاب شده و پنج نویسنده نیز فارغ از مسئولیت اجتماعی خود به عنوان متخصص در این شورا حضور دارند که نام آن‌ها به این شرح است: اکبر اخلاقی، هرندی زاده، زهتاب ، بهزاد دانشگر و استاد علی خدایی نویسنده شناخته شده اصفهان که دبیر ادبی این جایزه هم هستند.
روحانی یادآور شد: از آنجا که معتقدیم سیستم مدیریت شهری باید به سمت تسهیل‌گری برود و مردمی که توان متشکل شدن را دارند اجرای این رویدادها را بر عهده بگیرند در صددیم به مرور نقش سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی را کاهش دهیم.
وی افزود: امیدواریم این رویداد در حوزه ثبت و ضبط اصفهان امروز اثرگذار باشد و بتواند نمادها و فضاهای شهر را در ذهن همه پر رنگ‌تر کند.

ارسال یک نظر