logo

جزئیات نشست خبری سومین دوره جایزه ملی ادبی جمال‌زاده

نشست خبری سومین دوره جایزه ملی ادبی جمال‌زاده برگزار شد.
پژوهشگران اصفهان خود را باور دارند
در این نشست مهدی تمیزی، معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان از این گفت که اتفاقات ملی معمولاً در پایتخت رخ می‌دهد و شهرستان‌ها یا هراس دارند و یا در قامت خود نمی‌بینند که چنین برنامه‌هایی اجرا کنند.
او ادامه داد: بااین‌وجود اصفهان به دلیل پتانسیل بالا، میزبان جایزه ادبی جمال‌زاده شده و این افتخار در اصفهان وجود دارد که مردم و پژوهشگران آن، خود را باور دارند و می‌توانند کاری انجام دهند که در سطح ملی واجد ارزش باشد.
او پس از ابراز امیدواری برای تداوم برگزاری جایزه جمال‌زاده توضیح داد که نام جمال‌زاده، بخشی از برند این جایزه ادبی است و به احترام جمال‌زاده این نام انتخاب شده است.
رئیس شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه جمال‌زاده ضمن تسلیت درگذشت خبرنگاران حوزه محیط‌زیست گفت: ازآنجایی‌که فارسی شکر است، این افتخار را داریم که آن را در شهر اصفهان هزینه کرده و جایزه ملی جمال‌زاده را به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری در آن تدارک ببینیم.
تمیزی ادامه داد: این رویداد ملی به کمک داوران، شورای سیاست‌گذاری و نویسندگان، پررونق شده است. جایزه جمال‌زاده روزهای پایانی سومین دوره خود را طی می‌کند و همه ما به‌عنوان شهروندان اصفهان امیدواریم که سال آخر آن نباشد و دوره‌های بعدی نیز هرسال در همین زمان ادامه پیدا کند.
هدف از جایزه جمال‌زاده، تولید ادبی است
علی عطریان، مدیر اداره هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان هم از این گفت که امسال برخلاف سال‌های گذشته، ردیف بودجه خاص جایزه جمال‌زاده نداشتیم و به همین دلیل مجبور به صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها شدیم.
این عضو شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمال‌زاده پس از اشاره به این‌که بودجه جشنواره امسال ۱۸۰ میلیون بوده، تأکید کرد که تلاش کرده‌اند در بخش اعطای جوایز گشاده‌دست باشند، چون نویسنده برای نوشتن اثرش چند ماه وقت گذاشته است.
او از صبغه داستانی اصفهان و حضور جمال‌زاده در آن گفت و ابراز امیدواری کرد که آثاری که برای جشنواره خلق می‌شوند، در تاریخ ماندگار شوند و برای آیندگان درباره دوران ما بگوید.
عطریان یکی از محسنات دوره سوم را تولید محصولات اقماری برشمرد و کتاب طرح مطالعاتی ادبیات اصفهان را که شامل بررسی یک قرن ادبیات اصفهان و شناخت جریان‌های مهم آن است، به‌عنوان یکی از این محصولات معرفی کرد.
او به این موضوع هم اشاره کرد که هدف از این جشنواره، تولید ادبیات و داستان برای اصفهان است و مسئله، نکوداشت جمال‌زاده نیست.
محمدعلی ایزدخواستی، عضو شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمال‌زاده هم پس از تأکید بر این‌که یکی از داشته‌های مهم اصفهان، حوزه روایی آن است، از این گفت که برای داشتن اصفهانی بالنده به معرفی و تکثیر شهر نیاز داریم و داستان یک آینه برای انعکاس شهر است.
ثمربخشی جایزه جمال‌زاده، درگرو تداوم آن است
سعید محسنی، دبیر ادبی سومین دوره جایزه ملی جمال‌زاده هم ثمربخشی جایزه را درگرو تداوم آن دانست.
او ضمن ارائه گزارشی از روند جشنواره از ابتدا تاکنون گفت: جلسه اول شورای سیاست‌گذاری اسفندماه 99 برگزار و فراخوان هم پس‌ازآن منتشر شد. مهلت ارسال آثار تا ۲۵ اردیبهشت‌ماه 1400 بود و چند روز هم تمدید شد. ۱۴۶۸ اثر در دبیرخانه ثبت شد که از این میان ۱۲۸۸ بر اساس فراخوان بود و پذیرفته شد.
به گفته محسنی از میان این 1288 اثر، 852 اثر به بخش داستان آزاد، 168 اثر به بخش داستان اصفهان، 195 اثر به بخش زندگی‌نگاره کرونا و 73 اثر به بخش زندگی‌نگاره اصفهان متعلق بودند که از این میان، اعضای هیئت انتخاب، 28 داستان آزاد، 25 داستان اصفهان، 20 زندگی‌نگاره کرونا و 19 زندگی‌نگاره مدارس اصفهان را در مرحله اول انتخاب کردند.
مهدی باتقوا، سیاوش قربانی پور و مرضیه گلابگیر، آثار بخش داستان آزاد، سارا خسروی، نسترن مکارمی و هادی منوچهری، آثار بخش داستان اصفهان، مرثا صامتی، حامد علی بیگی و سمیه یوسفی، آثار بخش زندگی‌نگاره کرونا و مهرانگیز بیدمشکی، ندا تسلیمیان و شبنم غفاری، آثار بخش زندگی‌نگاره مدارس اصفهان را انتخاب کردند.
به گفته محسنی داوری نهایی آثار راه‌یافته به مرحله اول هم در حال انجام است و طی چند روز آینده داوران به جمع‌بندی خواهند رسید.
محسنی از این هم گفت که با توجه به فقدان منابع نظری در حوزه ناداستان، مجموعه مقاله‌ای با عنوان «جستارهایی برای جستار» با حضور پژوهشگران کشوری در حال آماده‌سازی است که اولین مجموعه مقاله در زبان فارسی درباره ناداستان است که زندگی‌نگاره و جستار هم نامیده می‌شود.
فراخوان امسال، فشرده‌تر از سال پیش بود
الهه رضایی، رئیس دفتر تخصصی ادبیات و زبان و مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان هم اشاره کرد که کتاب‌های منتخبان سال‌های قبل منتشر شده است.
به گفته او، نسخه‌های کتاب آثار برگزیده دوره اول توزیع شده و به اتمام رسیده و درصدد چاپ دوم آن هستند و کتاب آثار برگزیده دوره دوم هم به‌تازگی چاپ شده و علاقه‌مندان می‌توانند تهیه کنند. آثار برگزیده دوره سوم هم چاپ خواهد شد.
دبیر اجرایی سومین دوره جایزه ملی جمال‌زاده از این هم گفت که فراخوان دوره دوم، ابتدای دی‌ماه سال ۹۸ منتشر شد و مهلت ارسال آثار تا فروردین‌ماه سال ۹۹ بود، ولی فراخوان دوره سوم جشنواره، اسفندماه 99 منتشر و مهلت ارسال تا 25 اردیبهشت سال جاری بود و به همین دلیل، در دوره سوم بازه زمانی فراخوان دو ماه فشرده‌تر بود، اما بااین‌وجود آثار خوبی به جشنواره رسید و حتی تعداد آن‌ها بیشتر از دوره دوم بود. ضمن این‌که جلسات هیئت انتخاب دوره سوم هم برخلاف دوره دوم به‌صورت حضوری برگزار و درباره اختلاف‌نظرها بحث و گفتگو شد.
رضایی پس از اشاره به وجود محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های هنری مراکز دولتی، از این گفت که تلاش کرده‌اند از تمام امکانات موجود استفاده کنند.
اختتامیه سومین دوره جایزه ملی جمال‌زاده، ۱۴ تیرماه سال جاری هم‌زمان با روز قلم به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

ارسال یک نظر