logo

در اصفهان من، داستان به‌موازات زندگی اتفاق می‌افتد

جشنوارۀ جمال‌زاده برشی از ذهن داستان‌گوی خود جمال‌زاده است، انعکاس صدای نویسنده در کهکشانی از داستان، انعکاسی که هرچند با تأخیر، اما بالاخره به زادگاهش رسیده است؛ و به نظر من آنچه جشنواره را متمایز می‌کند، بخش اصفهان آن است که به‌مرور مجموعه‌ای از داستان‌های این شهر را جمع‌آوری خواهد کرد. داستان‌هایی که اصفهان را با تمام جزییاتش ثبت می‌کنند، اصفهانی را که ما می‌بینیم و اصفهانی را که ما نمی‌توانیم ‌بینیم. در این داستان‌ها، اصفهان و آدم‌هایش تا ابد زندگی خواهند کرد. آن‌ها اصفهان را به شهرهای دیگر و تا زمان‌هایی دور خواهند برد تا یاد این شهر را در قصه‌ها و روایت‌هایشان زنده نگه‌دارند.
به‌علاوه جشنوارۀ جمال‌زاده فرصتی بود تا من فرسنگ‌ها دور از این شهر، اصفهان خودم را کشف کنم.‌ نه‌فقط اصفهانی که گنبد‌ فیروزه‌ای‌اش هرروز در آسمان قد علم می‌کند تا کاشی‌های زیبا را به رخ آبی بیکران بکشد‌ و نه‌فقط شهری که پر از پژواک آدم‌‌هایی است که از توی حجره‌های سی‌وسه‌پل به رودخانه‌ای که هم هست و هم نیست خیره می‌شوند تا زندگی روزمره را فراموش کنند.
اصفهانِ من، هرروز در هزاران عکس و کارت‌پستال تکثیر می‌شود تا در حافظۀ جهان نقش ‌ببندد؛ و در همین عکس‌ها بود که من قصۀ «آختامار» خودم را پیدا کردم و برای نوشتنش به جلفا آمدم بی‌آنکه در جلفا باشم. در اصفهان من، داستان به‌موازات زندگی اتفاق می‌افتد و عشق به‌موازات خیال. آنجا می‌شود صدای خش‌خش ردای اسقف کساراتسی را بعد از سیصد و هشتاد سال شنید و می‌شود در کوچه‌های جلفا گربه‌ای را دید که نشانه‌ای از حضرت داوود است و می‌شود زیر قوس‌های سی‌وسه‌پل عاشق کسی ‌شد که کسی نیست. در اصفهان من، زمان در عکس‌های ارنست هولتسر از حرکت بازمی‌ماند و آدم‌ها اصلاً نمی‌میرند، بلکه می‌روند توی تاریخ. [نقل از داستان کوتاه آختامار]
هما جاسمی
برنده رتبه دوم بخش داستان اصفهان نخستین جایزه جمال‌زاده
پی‌نوشت اول: خاچاطور کساراتسی، اسقف اعظم و مؤسس اولین چاپخانه در ایران. تنها یک نسخه از اولین کتابی که وی در جلفای اصفهان چاپ کرد به نام ساقموساران یا زبور داوود (1636 میلادی) موجود است که در کتابخانه آکسفورد نگهداری می‌شود.
پی‌نوشت دوم: ارنست هولتسر، عکاس و مهندس آلمانی که در ۱۸۶۳ برای اولین بار به اصفهان آمد، وی با یک دختر ارمنی وصلت کرد و تا آخر عمر در اصفهان (جلفا) ماند. عکس‌های بسیاری از اصفهان توسط او تهیه شده است.

ارسال یک نظر