logo

رد زاینده رود خشک در داستان‌های جایزه جمالزاده

داور جایزه جمالزاده ضمن تاکید بر ضرورت تحلیل داستان‌های ارسال شده به این جایزه گفت: وقتی بیش از ۳۰ درصد نویسندگان به خشکی زاینده رود در داستان‌هایشان پرداخته‌اند یعنی برای این مشکل باید چاره‌ای اندیشید.

بهزاد دانشگر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان نظر خود را پیرامون تأثیر جوایز ادبی بر فضای عمومی کشور،اینگونه بیان کرد: تأثیر این جایزه‌ها به‌ اندازه تأثیری است که داستان در جامعه ما دارد. با توجه به اینکه داستان به‌ویژه داستان کوتاه در جامعه آن‌طور که باید و شاید رونقی ندارد نمی‌توانیم از آن انتظار معجزه داشته باشیم از سوی دیگر به دلیل ذات داستان که قادر است محبت و اشتیاق خواننده را به سمت موضوعی جلب کند، بدون تأثیر هم نیست.

او که داوری مرحله دوم آثار پذیرفته‌شده در بخش اصفهان جایزه جمالزاده را بر عهده داشته در ادامه افزود: داستان‌هایی که درباره اصفهان نوشته‌شده می‌تواند توجه مخاطب را به ارزش‌های شهر اصفهان جلب کند و باعث ارتباط او با لایه‌های متفاوتی از شهر شود. مخاطبی که قبلاً فقط به جنبه‌های ظاهری این شهر توجه می‌کرده شاید بعدها لایه‌های دیگر شهر را نیز ببیند. این امر می‌تواند رهاورد جایزه جمالزاده در درازمدت باشد.

دانشگر، درباره کیفیت آثار ارسال‌شده به بخش داستان اصفهان و زندگی نگاره جایزه جمالزاده تصریح کرد: کیفیت متن‌هایی که به بخش زندگی نگاره ارسال‌شده نسبت به بخش اصفهان بهتر بود، بهتر ازآنچه فکر می‌کردیم. چون هم تعداد آثار چندان زیاد نبود و هم احتمالاً نویسندگان آن را واقعاً برای جشنواره نوشته بودند و موضوعی نبود که از قبل آن را آماده داشته باشند.

وی افزود: بالا بودن کیفیت آثار بخش زندگی نگاره توقع ما را برای داستان‌های بخش اصفهان بالا برد تا جایی که می‌توانم بگویم داستان‌های بخش اصفهان به‌خوبی بخش زندگی نگاره نبود اما به‌ طورکلی نسبت به جشنواره‌های دیگر نیز بهتر و بالاتر و در یک‌کلام قابل‌ قبول بود.

نویسنده رمان “ادواردو” تحلیل داستان‌های ارسال‌شده به این جایزه را برای بررسی موضوعات و فضاهایی که بیشتر مورد توجه نویسندگان قرارگرفته یک ‌قدم خوب دانست و گفت: وقتی نزدیک به 30 درصد از نویسندگان ما به پدیده خشکی زاینده‌رود در داستان‌هایشان اشاره کرده اند نشان می‌دهد که این امر چقدر بر روی وجوه مختلف زندگی مردم اثر گذاشته است و باید برای آن چاره‌ای اندیشید. توجه به مشکلات دیگری که اصفهان با آن درگیر است مثل تعطیلی کارگاه‌های کوچک، انباشت آلودگی، مشکلات زیست‌محیطی و … در داستان‌ها کمتر بوده و می‌طلبد که با اطلاع‌رسانی نویسنده‌ها توجه مسئولان و مخاطبان به سمت تأثیر این مشکلات بر زندگی مردم نیز جلب شود.

وی یادآور شد: امیدوارم جایزه جمالزاده به‌ مرور به سمتی برود که بخش رمان را نیز داشته باشد و نویسنده‌ها را به نوشتن رمان تشویق کند چون فضای عمومی جامعه بیشتر با رمان ارتباط برقرار می‌کند و اگر قرار است تأثیرگذاری داستان‌ها را بر مخاطب نیز مدنظر داشته باشیم رمان کمک بیشتری به ما خواهد کرد.

ارسال یک نظر