logo

“زندگی نگاره” قالب چالش برانگیزتری بود

امین اطمینان معتقد است هر آدمی که نوشتن داستان و روایت و درام برایش کمی جدی شده باشد به دنبال راهی برای بازخورد گرفتن است و جایزه‌های ادبی، یکی از بهترین فرصت‌ها برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف نوشته به نویسنده آن هستند.
او که فینالیست بخش زندگی‌نگاره جایزه جمالزاده است اما در بخش داستان آزاد هم شرکت کرده می‌گوید: به‌نظرم قالب زندگی‌نگاره برای ثبت و ضبط تجربه‌های دراماتیک، مثلا دیده‌ها و شنیده‌های سفر به شهری مثل اصفهان در مقایسه با قالب داستان بسیار جذاب‌تر است. اصولا زندگی‌نگاره برای انسان ایرانی یا شرقی که در مقایسه با انسان غربی کمتر عادت به بازگویی مسائل، مصائب و تلخی‌ها و شکست‌های زندگی خود یا بیان شخصی‌ترین دغدغه‌های زندگی‌اش دارد ساحت چالش‌برانگیز و نویی است.
اطمینان، جایزه جمالزاده را یک جایزه‌ی نوپای نیازمند حمایت می داند و اظهار می‌کند: با توجه به اینکه اصفهان زادگاه یکی از مکتب‌های اصلی داستان‌نویسی ایران بوده و تجربه‌ی جایزه‌ی ادبی معتبری به نام جایزه اصفهان در دهه‌ی هشتاد را داشته، امیدوارم که هم امسال و هم سال‌های آینده به واسطه جایزه جمالزاده شاهد اتفاقات خوبی در فضای ادبی آن باشیم.
او هرگونه قضاوتی درباره جایزه جمالزاده را به زمان پایان برگزاری دور نخست این جایزه موکول می کند، چون بر این باور است که تنها آن زمان می توان درباره نقاط ضعف و قوت این جایزه و پتانسیل‌های آن به صورت روشن و دقیق و به دور از کلیشه صحبت کرد.

ارسال یک نظر