logo

سیستم‌های جهانی‌ داوری موجب اعتباربخشی به جایزه‌های ادبی است

نویسنده رمان “هست و نیست” می گوید: سیستم‌های جهانی‌ای برای داوری جایزه‌های ادبی وجود دارد که استفاده از آن‌ها باعث اعتبار یک جایزه ادبی خواهد شد.

سارا سالار، متولد سال 1345 در زاهدان است و “احتمالا گم شده ام” که نخستین رمان اوست، سال 1389 برنده جایزه هوشنگ گلشیری شده. او در گفت‌وگو با ستاد خبری جایزه جمالزاده اظهار می کند: به نظرم جایزه‌های ادبی اگر درست برگزار بشوند، می‌توانند نقش ویژه‌ای در پویایی و زنده‌بودن ادبیات داستانی ما داشته باشند. در همه کشورهای دیگر هم همین‌طور است.
این‌که می‌گویم درست برگزار بشوند یعنی بر اساس سیستمی باشد که داورهای گرامی خیلی سلیقه‌ای با کتاب‌ها برخورد نکنند. هرچند که سلیقه قطعاً بخشی از داوری است و بخش اجتناب‌ناپذیری هم هست اما می‌توان آن را مهار کرد.

سیستم‌های جهانی‌ای برای داوری جایزه‌های ادبی وجود دارد که استفاده از آن‌ها باعث اعتبار جایزه ادبی خواهد شد؛ مثلاً بعضی وقت‌ها در بعضی داوری‌ها یک کتاب‌ خوانده می‌شود و یک نمره کلی به کتاب داده می‌شود، درحالی‌که دقیقاً باید معلوم شود که چه نمره‌ای به هر بخش از کتاب داده‌شده است. به محتوای کتاب به ساختار کتاب به زبان کتاب و خیلی چیزهای دیگر که در سیستم‌های جهانی داوری تعریف‌شده‌اند. از طرف دیگر باید فرهنگ جایزه‌های ادبی بین شرکت‌کنندگان در این جایزه‌ها جا بیفتد. اینکه نتیجه را بپذیرند و فکر نکنند که کتاب آن‌ها حتماً باید جایزه بگیرد.

سیستم اگر درست باشد اعتماد به وجود می‌آید و سیستم اگر درست نباشد بی‌اعتمادی وجود خواهد داشت و بی‌اعتمادی بزرگ‌ترین ضربه به جایزه ادبی است.

همان‌طور که می‌دانید جمالزده معروف به پدر داستان کوتاه فارسی است. اولین داستان‌های واقع‌گرا در زبان فارسی را نوشته و نثر محاوره و عامیانه را وارد داستان کرده است. به نظرم جمالزاده علاوه بر اینکه اصفهانی است، ایرانی و جهانی است. کار جمالزاده فراتر از یک منطقه است و برای همین هم نامزد جایزه نوبل ادبیات شد.

پس گرامیداشت او مربوط به منطقه خاصی از ایران نیست و جا دارد در همه جای ایران این گرامیداشت انجام شود. هرچند که قطعاً اصفهانی‌ها به دلیل اصفهانی بودن جمالزاده و به دلیل تأثیری که بر مکتب ادبی اصفهان در صدسال اخیر داشته احساس نزدیکی بیشتری به او می‌کنند و چه خوب که این حرکت از زادگاه جمالزاده شروع‌شده است و تا جایی که من در جریان کار جایزه جمالزاده هستم حتماً این جایزه باشکوه برگزار خواهد شد.

ارسال یک نظر