logo

شهر اصفهان، فضایی سرشار از قصه دارد

ادبیات یکی از برجسته‌ترین شاخه‌های هنر و مادر هنرهایی چون تئاتر و سینما است و ریشه‌های آن به چند هزار سال قبل و به زمانی برمی‌گردد که انسان‌های اولیه، نقاشی‌های بر دیواره غارها برای ما به یادگار گذاشتند، یعنی زمانی که انسان قدرت تکلم و ارتباط با همنوعان خود را پیدا کرد و تلاش کرد تا جهان را از راه کلمات شکل دهد و برای آن معنایی مشخص کند و هم‌زمان برداشت خود از وقایع روزمره جهان پیرامون را با استفاده از تخیل و افزودن شاخ و برگ‌های برخاسته از ذهن به شکل قصه بیان کند.
در طی قرن‌ها قصه‌گویی و سپس قصه‌نویسی ابعاد وسیع‌تری پیدا کرد و قصه‌گو تلاش کرد جهان را در قالب کلمات از نو بیافریند و با پیدایش خط این رشته از هنر تکوین پیدا کرد.
پیشینه ادبیات ما به هزاران سال قبل می‌رسد و چهره‌های درخشانی در عرصه این هنر یعنی ادبیات چه در رشته نظم و چه نثر پا به عرصه هنر گذاشتند، اما عمر داستان‌نویسی به شکل امروزی به حدود یک‌صد سال قبل و شروع آن به قصه‌های جمال‌زاده بازمی‌گردد. (هرچند برخلاف عقاید رایج که منشأ داستان‌نویسی را از غرب می‌دانند، قصه‌نویسی به شیوه‌ای دیگر از چندین قرن پیش در ایران رایج بوده و ریشه بسیاری از شگردهای قصه‌نویسی مدرن را می‌توان در قصه‌های قدیمی و ادبیات کهن ایرانی پیدا کرد.)
تردید نیست که در دهه اخیر روی‌آوری به ادبیات و داستان‌نویسی بنا به دلایل متعدد رونق پیدا کرد. شاید ازجمله این دلایل، تدریس ادبیات معاصر در دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی را بتوان نام برد.
در این میان نقش جلسات نقد و بررسی داستان، قصه‌خوانی و جشنواره‌های ادبی همراه با اهدای انواع جوایز را که بی‌شک موجب ایجاد انگیزه و ایجاد رقابت در میان جوانان می‌شود، نمی‌توان نادیده گرفت.
جشنواره ادبی جمال‌زاده که از سال 1397 آغاز به کار کرده، ازجمله جشنواره‌های ادبی است که با گستردگی و تنوع جوایز در رشته‌های مختلف ازجمله داستان و رمان و ناداستان و قصه‌های مربوط به وقایع روز و بومی‌گرایی یعنی توجه به ادبیات خاص که جنبه‌های فرهنگی شهر اصفهان در آن هویدا است، دارای تنوع و گستردگی خاصی است و با امکاناتی که در اختیار دارد، می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد ادبیات ایفا کند.
به‌شخصه اعتقاد دارم که شهر اصفهان با سابقه تاریخی و فرهنگی (آداب‌ورسوم و فرهنگ‌های عامه و هنرهای رایج) فضایی سرشار از قصه دارد و جوانان علاقه‌مند به این شاخه از ادبیات با آموزش‌های صحیح و انتقال مستقیم تجربه بزرگان ادب، قادر به فراروی از پیشینیان ادب اصفهان و ایران خواهند بود و آثار ماندگاری در میان ایشان خلق خواهد شد.
رضا جولایی
عضو هیئت‌داوران دوره دوم جایزه ملی جمال‌زاده

ارسال یک نظر