logo

ضرورت استمرار برگزاری جوایز ادبی

هر شخص و نهادی که در شرایط سخت امروز، تصمیم به برگزاری یک جایزه ادبی می‌گیرد و به ادبیات کشور کمک می‌کند، شایسته تقدیر است.

محمدحسن شهسواری، نویسنده‌ای است که سابقه داوری در جوایز ادبی‌ای مثل هوشنگ گلشیری و بهرام صادقی را در کارنامه خود دارد. او در گفت‌وگو با ستاد خبری جایزه جمالزاده می‌گوید: تعیین هیئت انتخاب برای جوایزی که تعداد شرکت‌کنندگان آن بسیارند، اهمیت زیادی دارد. مسئولیت‌پذیر بودن، وجدان کاری داشتن، شناسایی استعدادها و فرصت رشد به آن‌ها دادن، از ویژگی‌هایی است که هیئت انتخاب یک جایزه باید دارا باشند و بهتر است که مسئولان برگزارکننده، وقت و هزینه بیشتری را برای بخش هیئت انتخاب و داوران در نظر بگیرند.
نویسنده کتاب “حرکت در مه ” ادامه می‌دهد: معمولاً کمتر از 900 اثر به جایزه‌هایی که قالب تک داستان دارند فرستاده نمی‌شود و بحث خواندن همه آثار و انتخاب شایسته‌ترین‌ها در چنین شرایطی اهمیت پیدا می‌کند، زیرا جوایزی که از نویسندگان، اثر چاپ‌شده طلب نمی‌کنند محل بروز و ظهور استعدادهای داستانی هستند.
شهسواری با بیان اینکه اصفهان یکی از مراکز همیشگی داستان‌نویسی کشور است می‌افزاید: خیلی از کسانی که در جایزه داستان تهران شرکت می‌کنند شهرستانی هستند و در جوایزی که مسئله زیست‌بوم در آن اهمیت دارد آنچه مهم است در این خلاصه می‌شود که شرکت‌کنندگان تجربه زیست در آن شهر را داشته باشند.
او یادآور می‌شود: زمانی نیز در نصف جهان، جایزه معتبر کتاب سال اصفهان برگزار می‌شد و از همین رهگذر، آنچه باید توجه بیشتری به آن داشت، مسئله استمرار جوایز ادبی است.
محمدحسن شهسواری زاده سال ۱۳۵۰ در بیرجند و دانش‌آموخته رشته ارتباطات است. وی تا کنون در چندین جشنواره و مسابقه ادبی مثل جایزه هوشنگ گلشیری، مسابقه بهرام صادقی و جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی به‌عنوان داور حضورداشته و مجموعه داستان کلمه‌ها و ترکیب‌های کهنه، تقدیم به چند داستان کوتاه، رمان‌های پاگرد، شب ممکن، شهربانو، وقتی دلی، میم عزیز، بهشت مغولی، مرداد دیوانه و کتاب حرکت در مه ازجمله آثار منتشرشده اوست.

ارسال یک نظر