logo

منتظر فراخوان جايزه جمالزاده بودم

برگزيده دوره نخست جايزه جمالزاده در بخش زندگي‌نگاره، می‌گوید كه همراه با دوستانش از مهرماه امسال منتظر دريافت فراخوان دوره دوم جايزه جمالزاده بوده‌اند تا آثارشان را براي آن ارسال كنند.
به گزارش ستاد خبري جايزه جمالزاده، «حامد كلاهدوز» كه در دوره نخست جايزه جمالزاده با متن « بهار ذهن مرا نمناک می‌کند» شركت كرد، حال و هواي لذت بخش دوران كودكي و نوجوانی‌اش در اصفهان را سبب‌ساز نگارش اين متن می‌داند و می‌گوید: «مادي نياصرم نقش مهمي در خاطرات دوران كودكي و نوجوانی‌ام دارد. آن روزها خانه‌ پدربزرگم و مدرسه فارابي كه در آن درس می‌خواندم در كنار همين مادي بود و من از همان دوران ارتباط عميقي با فضاي طبيعي اصفهان پيدا كردم. در كنار اينها به ادبيات داستاني هم علاقمند بودم و به ياد دارم كه کتاب‌های تام ساير و هاكلبري فين را بارها و بارها می‌خواندم…»
بيست سال زندگي در تهران خاطرات خوش زندگي در اصفهان را با نويسنده جوان امروز و نوجوان پرشور آن روزها همراه می‌کند. در آن سال‌ها حامد كلاهدوز در تهران مستندسازي می‌کند و متن‌های نريشن می‌نویسد. تا اينكه دوباره زندگی‌اش با اصفهان گره خورده و به اين شهر بازمي‌گردد.
او دراين باره می‌گوید: «بعد از 20 سال كه به اصفهان برگشتم از بخت خوشم در بازار اصفهان كه معماري و فضايش هميشه برايم لذت بخش است، مشغول به كار شدم. كار كردن در يك فضاي سنتي با معماري شگفت انگيز ميدان نقش جهان برايم فرصت تازه‌ای بود. در اين دوران گاهي یادداشت‌هایی می‌نوشتم و توانستم با دوستاني همچون آقاي علي خدايي مرتبط شوم. بعد هم ايشان مرا به شركت در جايزه جمالزاده تشويق كرد. من هم متني را كه بيش از دو ماه براي نوشتنش وقت گذاشتم در بخش زندگي نگاره اين رويداد شركت دادم. متني كه از حال و هوا و معماري بازار اصفهان، زاينده رود و به طور كلي شهر اصفهان در ذهن من متأثر بود.»
حامد كلاهدوز كه به گفته خودش نتوانسته در مراسم اختتاميه دوره نخست جايزه جمالزاده شركت كند و اين مراسم را به صورت زنده در فضاي مجازي تماشا كرده، فكر می‌کند كه نظم زماني در برگزاري رويدادهاي فرهنگي هنري در پيش بردن آنها به سمت فضايي جدي و اثرگذار نقش مهمي دارد. او توضيح می‌دهد: «امسال بسياري از دوستانم درباره زمان انتشار فراخوان دوره دوم جايزه جمالزاده می‌پرسیدند و من هم از مهر ماه منتظر اعلام فراخوان بودم.»

ارسال یک نظر