logo

نامزدهای بخش اصفهان جایزه جمالزاده چه کسانی هستند؟

۱۰ اثر از بین آثار پذیرفته‌شده در بخش داستان اصفهان جایزه جمالزاده به مرحله نهایی این جایزه راه‌یافته است.

به گزارش روابط عمومی جایزه جمالزاده، دبیر جایزه جمالزاده اظهار کرد: وقتی ما از داستان اصفهان صحبت می‌کنیم منظورمان آثاری است که با خواندن آن با نحوه زندگی مردم اصفهان آشنا می‌شویم. از آیین، آداب و سنت‌ها گرفته تا رویدادها و حوادثی که در اصفهان اتفاق می‌افتد و مردم نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. از همین روست که این داستان ویژه اصفهان می‌شود مثل زاینده‌رود که اصفهانی است و نمی‌شود آن را به شهر دیگری برد. بسیاری از نویسندگان ایرانی در آثار خود به این نوع نحوه زندگی از شهر خود پرداخته‌اند.
رضا روحانی ادامه داد: در بخش داستان اصفهان هم منظور ما از محور قرار دادن اصفهان این نبود که حتماً اسم بناها و خیابان‌های شهر در داستان‌ها ذکرشده باشد و در پی یافتن روح زندگی در اصفهان در آثار بودیم.
او با تأکید بر اهمیت نگارش داستان‌های شهری افزود: نوشتن داستان‌های شهری در دنیا معمول است. در ایران هم در این سال‌ها تلاش‌های مشخص‌تر برای نوشته شدن این قبیل داستان‌ها بیشتر شده است، اما با توجه به جوان‌تر بودن این‌ گونه و جای کار زیادی که دارد برگزاری جوایز و جشنواره‌های داستان‌های شهری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
روحانی همچنین، جایزه جمالزاده را بعد از جایزه تهران، دومین جایزه‌ای دانست که طرح داستان با محوریت شهر را مطرح می‌کند و گفت: ظاهراً در اولین سال برگزاری جایزه تهران المان‌ها و معماری شهر در آثار پررنگ بوده است. این اتفاق در جریان جایزه جمالزاده هم افتاد اما می‌توان امید داشت در دوره‌های بعدی نوع زندگی آدم‌های امروز اصفهان یا داستان شکل‌گیری روابط و زندگی‌ها، با گویش مردم اصفهان و معماری شهر بیشتر آمیخته شود.
دبیر جایزه جمالزاده در ادامه نام راه‌یافتگان به بخش نهایی داستان اصفهان را این‌گونه شرح داد: اسماعیل سالاری،‌ نسیبه فضل‌اللهی،‌ رضا مختاری،‌ مریم منوچهری،‌ طیبه صابری، هما جاسمی، مهراوه فردوسی، مجتبی هژبری، زهرا سماواتیان و سید احمد بطحایی داستان‌نویسانی هستند که آثارشان به بخش نهایی جایزه جمالزاده راه‌یافته است.
او ترکیب هیئت‌داوران بخش داستان اصفهان را نیز چنین معرفی کرد: آرش صادق بیگی، سلمان باهنر، سینا دادخواه،‌ نفیسه مرشد زاده و بهزاد دانشگر داوری بخش داستان اصفهان جایزه جمالزاده را بر عهده داشته‌اند.
گفتنی است؛ نخستین دوره جایزه جمالزاده با معرفی نفرات برگزیده بخش‌های داستان آزاد، داستان اصفهان و زندگی‌نگاره، 29 بهمن‌ماه در اصفهان خاتمه می‌یابد.

ارسال یک نظر