logo

نگوییم “ناداستان”، بگوییم “زندگی نگاره”

مرتضی کاردر، با اشاره به اینکه “نا داستان” معادل دقیقی برای “Non-Fiction” نیست به ستاد خبری جایزه جمالزاده می‌گوید: “Non-Fiction” ذیل عنوان داستان و متن‌های روایی تقسیم می‌شود اما هنگامی‌که در زبان فارسی به‌جای “Non” ، “نا” می‌گذاریم و آن را ناداستان ترجمه می‌کنیم، معادل دقیقی برای این واژه تعریف نکرده‌ایم. در تعریف ناداستان صحبت از متن‌هایی است که روایی غیرداستانی و مبتنی بر واقعیت‌اند اما به لحاظ دراماتیک و تخیل شبیه داستان نیستند.
او ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم زندگی نگاره برای تعریف این اصطلاح، تعبیر بهتری نسبت به ناداستان باشد و آقای علی خدایی هم به گمانم با همین معادل موافقت بیشتری داشتند.
این روزنامه نگار حوزه ادبیات با تأکید بر اهمیت زندگی نگاره‌ها اظهار می‌کند: در چند سال اخیر شاهد رواج این نوع ادبی در ایران هستیم. مجله همشهری داستان، مهم‌ترین مجله‌ای بود که بر رواج این شکل از روایت تأثیر داشت و بعدازآن مجله روایت و کرگدن نیز به‌تبع همشهری داستان، به همین متن‌های روایی غیرداستانی پرداختند و درمجموع، متن‌های خوبی تولید شد.
کاردر تصریح می‌کند: همه نویسندگان بزرگ دنیا دستی در نوشتن زندگی نگاره داشته‌اند اما نویسندگان بزرگ ایرانی کمتر به این نوع ادبی پرداخته‌اند. خوشبختانه در سال‌های اخیر این موج شکل‌گرفته و به‌تبع پیشکسوتان، جوانان نیز دست به خلق زندگی نگاره‌های خوبی زده‌اند. بخش قابل‌توجهی از این متن‌های ایجادشده به دلایل مختلف ناظر به شهر به‌ویژه شهر تهران است و جایزه جمالزاده درصدد است که زمینه‌ای برای خلق متن‌هایی درباره اصفهان فراهم کند. این اتفاق، اتفاق خوبی است، ازاین‌جهت که شهرهایی مثل اصفهان، مشهد و شاید شیراز جزو شهرهایی هستند که گذر بیشتر ایرانی‌ها ولو برای یک‌بار به آن افتاده و خاطرات خوشی از سفر به این شهرها در ذهن خود دارند.
جایزه جمالزاده کمک می‌کند تا بخشی از این خاطرات و تجربه‌های زیسته ولو کوتاه ثبت و ضبط شود. امیدوارم متن‌های خوبی برای این جایزه ارسال شود و آغاز راهی برای یک سلسله روایت در کتابی مختص اصفهان باشد.
او پیشنهاد خود را برای بهتر برگزار شدن جایزه جمالزاده چنین شرح می‌دهد: فکر می‌کنم بحث تبلیغی جایزه جمالزاده اکنون ضعیف است. شروع آن شروع خوبی بود اما بعد، تبلیغات کمتر شد و احتمالاً خیلی از افراد اکنون هیچ اطلاعی از آن نداشته باشند. اگر یک اراده عمومی شکل بگیرد و همه آنان که خاطره‌ای از اصفهان دارند شروع به نوشتن زندگی نگاره کنند تعداد مطالبی که به دور اول این جایزه می‌رسد بیشتر شده و طبعاً کیفیت آن نیز بالاتر می‌رود.
هر جایزه و جشنواره‌ای در دوره نخست برگزاری برای خود سطح و توقعی ایجاد می‌کند که در ادامه راه آن اثرگذار است و به بیشتر شدن سرمایه‌های مادی و معنوی‌اش کمک می‌کند. پس بهتر است تبلیغات این جایزه در شبکه‌های مجازی و اجتماعی بیشتر شود چراکه برگ برنده هر جایزه ادبی چهره‌هایی است که به ادبیات کشور معرفی می‌کند و فراگیر شدن جایزه جمالزاده ازاین‌جهت مورد اهمیت است.

ارسال یک نظر