logo

پرهیز از نگاه کارت‌پستالی به اصفهان در جایزه جمالزاده

الهه رضایی، مدیر مرکز آفرینش های ادبی قلمستان

الهه رضایی، دبیر اجرایی سومین دوره جایزه ملی جمالزاده، تفاوت سومین دوره این جایزه را با دوره‌های قبل، در این می‌داند که شورای سیاست‌گذاری این دوره، به بخش زندگی‌نگاره اصفهان سمت‌وسو داده است.
او که مدیریت مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان را هم به عهده دارد، این سمت‌وسو دادن را چنین شرح می‌دهد: «تمرکز بخش زندگی‌نگاره اصفهان را بر روی مدارس اصفهان گذاشتیم تا از نگاه کارت‌پستالی به اصفهان پرهیز شود.»
او هدف از این کار را محدود نشدن تجربه زیسته مردم اصفهان به بخش‌های تاریخی شهر چون چهارباغ و نقش‌جهان می‌داند و توضیح می‌دهد که این بخش قرار است انعکاس‌دهنده بخش‌های نازیبای زندگی اصفهانی‌ها چون مسائل شهروندی هم باشد و نگاه حاکم بر آن عمیق‌تر و گسترده‌تر شده است.
رضایی علت انتخاب موضوع مدارس اصفهان را وجود مدارس مهمی چون هراتی، ادب و هنرستان هنرهای زیبا در تاریخ شهر می‌داند و البته تأکید می‌کند که قرار نیست این بخش به تجربه زیسته این مدارس محدود شود، بلکه هدف از ایجاد آن، ثبت تجارب دانش‌آموزان همه مدارس شهر است.
او به تجربه مشابهی هم در این زمینه اشاره می‌کند: «در مدرسه هراتی از 30 سال پیش تاکنون، هرسال دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل دورهم جمع می‌شوند و از خاطرات دوران مدرسه خود برای هم می‌گویند، ولی این خاطرات ثبت نمی‌شود.»
رضایی به این موضوع هم اشاره می‌کند که بخش زندگی‌نگاره کرونا، امسال هم مانند سال گذشته در جشنواره وجود دارد، ولی تفاوت در نوع مواجهه با این اپیدمی جهانی است.
او این تفاوت را چنین شرح می‌دهد: «سال گذشته، مواجهه با همه‌گیری بیماری کرونا از سر ترس و نگرانی بود، ولی امسال، مواجهه توأم با آرامش، کنار آمدن و فارغ از هیجان جایگزین شده است. عده‌ای عزیزان خود را براثر این بیماری ازدست‌داده‌اند، کسب‌وکار برخی با کرونا رونق گرفته و کسب‌وکار گروهی دیگر از رونق افتاده است.»
رضایی بر این موضوع هم تأکید می‌کند که تنها اسم این جشنواره ادبی، جایزه جمالزاده است، ولی این جشنواره، درباره جمالزاده نیست. درواقع صرفاً به دلیل این‌که جمالزاده، پدر داستان کوتاه و اهل اصفهان است، برای ارج به او، این جایزه داستانی به نام او برگزار می‌شود.
او به برگزاری کارگاه‌های مجازی تا قبل از پایان مهلت ارسال آثار به جشنواره هم اشاره می‌‌کند. کارگاه‌هایی که قرار است به تبیین بهتر مسائل مورد دغدغه اعضای شورای سیاست‌گذاری مثل تبیین قالب زندگی‌نگاره کمک کند.
رضایی تفاوت زندگی‌نگاره را با داستان این‌گونه توضیح می‌دهد: «زندگی‌نگاره، جستار یا ناداستان، نوشته‌ای است که نویسنده آن لزوماً داستان‌نویس یا آشنا به سبک‌ها و تکنیک‌های ادبی نیست، بلکه شهروندی عادی است که تجربه زیسته خود را مستندنگاری می‌کند.»
رضایی از این هم می‌گوید که آثار برگزیده دوره اول جایزه جمالزاده چاپ شده و آثار برگزیده دوره دوم هم در دست چاپ است و به‌زودی به دست مخاطبان می‌رسد. چاپ آثار برگزیده دوره سوم هم در برنامه جشنواره است.
او به قطعی بودن اعضای هیئت‌داوران و هیئت انتخاب هم اشاره می‌کند که اعلام نام آن‌ها، طبق قوانین حاکم بر همه جشنواره‌های هنری، در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.
رضایی درباره استقبال خوب از جایزه جمالزاده چنین توضیح می‌دهد: «از روز اول که سایت جشنواره را برای تست باز کردیم، نویسندگان در جشنواره ثبت‌نام کردند و روند ثبت‌نام افراد در جشنواره ادامه یافته است.»
فراخوان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده، اسفندماه سال 99 منتشر شد و نویسندگان می‌توانند تا 25 اردیبهشت‌ماه سال جاری، آثار خود را به دبیرخانه آن ارسال کنند. اختتامیه جشنواره هم 14 تیرماه هم‌زمان با روز قلم برگزار خواهد شد.

ارسال یک نظر