logo

یگانگی با جغرافیای شهر، جذابیت جایزه جمالزاده است

اسماعیل سالاری نامزد بخش اصفهان جایزه جمالزاده می‌گوید: سال‌هاست که می‌نویسم اما تا به حال، نه کتابی منتشر کرده و نه در مسابقه‌ای شرکت کرده بودم. برای شرکت در جایزه جمالزاده انگیزه‌ی شخصی داشتم اما انگیزه‌ی اصلی‌ام ادای دِین به دو نفر بود؛ یکی خودِ محمد علی جمالزاده که پدر داستان‌نویسی مدرن ایران است و دیگری هوشنگ گلشیری، که فرم داستان را به احترام ایشان انتخاب کردم.

او همچنین محوریت اصفهان را در این جایزه یک ویژگی قابل توجه می داند: «یگانگی» با جغرافیای شهر یکی از جذابیت های جایزه جمالزاده است. من فکر می کنم شهرها و استان‌های دیگر هم می‌توانند چنین برنامه‌ای را در پیش بگیرند و جمالزاده را سرمشق خود قرار دهند. به این شکل، دغدغه‌های شهری و فرهنگی مردم در قالبِ داستان قابل ظهور خواهد بود که یک امر فوق العاده است.

سالاری اهل اصفهان نیست اما مدتی در این شهر زندگی کرده است و می گوید دوستانِ بسیاری از اصفهان دارد. اصفهان برای او پر از تاریخ و خاطره است . کلیسای وانکش همیشه برایش مکانی اعجاب‌انگیز بوده و مصایب و خشکی زاینده‌رود نیز همیشه برایش اهمیت داشته است. به همین دلیل داستانش را با این دو اِلِمان ترکیب کرده تا در دل تاریخِ اصفهان، عشقی جاودان ثبت کند.

او با اشاره به برگزاری خوب و منظم جایزه جمالزاده می گوید: سایت این مسابقه برای ثبت آثار، پیامک‌های کدِ اثر، اطلاع‌رسانی‌ها ، تبلیغات و خبررسانی بسیار خوب عمل کرد و همین باعث شد که جایزه جمالزاده در اولین سالِ برگزاری، روسفید باشد. علاوه بر اینکه تنوع موضوعی و در نظر گرفتن سه بخش جذاب باعث شد فراخوانِ جمالزاده نظر بسیاری از نویسندگان را به خود جلب کند.

او ادامه می دهد: ارسال بیش از 1500 اثر به این مسابقه نشانگر موفقیتی بزرگ در این جایزه است تازه خیلی ها برای شرکت دیر اقدام کردند و جا ماندند. مثلا خود من در بخشِ زندگی‌نگاره شرکت نکردم. فقط به این دلیل که زمانی برای ارسال اثر در این بخش نداشتم. اما به نظرم یکی از جذابیت‌های جایزه ادبی جمالزاده، گنجاندنِ «زندگی‌نگاره» و ناداستان در مسابقه بود.

این نویسنده با اشاره به حساسیت داوری در مسابقات ادبی می گوید: مهم‌ترین مساله‌ای که برای نویسندگان در مسابقاتِ ادبی وجود دارد بحث «داوری» است. ما انتظار نداریم که آثارمان حتماً برگزیده شود. اما این انتظار را داریم که به دقت خوانده شود. از طرفی ارزش یک مسابقه‌ی ادبی، ارتباطی تنگاتنگ با کیفیت داوری دارد. اگر داوران جمالزاده بتوانند این کیفیت را در داوری حفظ کنند، در سال‌های آتی آثاری با کیفیت و کمیت بیشتر دریافت می‌کنند.

سالاری پیشنهادی هم در رابطه با توجه به نویسندگان کم سن و سال برای برگزار کنندگان جایزه جمالزاده دارد: پیشنهاد من دریافتنِ نویسندگانِ کم‌سن و سال است. حتی اگر آثار این نویسندگان برگزیده نشود، می‌توان به نحوی از آنها تقدیر کرد یا جایزه ویژه‌ای به آنها اختصاص داد.

ارسال یک نظر