logo

12 زندگی نگاره به فینال رسید

فهرست راه‌یافتگان بخش نهایی زندگی نگاره جایزه جمالزاده اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی جایزه جمالزاده،‌ رضا روحانی دبیر جایزه جمالزاده با بیان این مطلب گفت:‌ از بین 158 زندگی نگاره ارسال‌شده به جایزه جمالزاده 12 منتخب نهایی و برگزیده این جایزه اعلام شدند که طبق وعده قبلی در مراسم اختتامیه نفرات برتر از بین آن‌ها معرفی خواهند شد.
او مهم‌ترین ویژگی بخش زندگی نگاره‌ها در نخستین دوره جایزه جمالزاده را استفاده از المان‌های داستانی در آثار نویسندگان دانست و افزود: البته این اتفاق به نظر طبیعی می‌رسد چون زندگی نگاره‌ها به نسبت دیگر قالب‌ها، برای ما جوان‌تر و گونه تجربه نشده تری است نویسندگان از داستان به سمت آن آمده‌اند تا حدی که برخی از این آثار بسیار نزدیک به داستان هستند .
روحانی همچنین در رابطه با ویژگی‌های محتوایی و موضوعی این آثار گفت: بازگویی تجربیات زندگی روزمره و توجه نویسندگان به معماری اصفهان مشهود بود و البته ما امیدواریم در دوره‌های بعدی جایزه، متون و آثار متنوع‌تری مثلاً از زندگی هنرمندان، زندگی صنعتی در اصفهان و زندگی روزمره دیگر اقشار مردم داشته باشیم و نویسندگان از گره‌خوردگی‌ها و معضلات زندگی شهری امروز و تأثیرش بر زندگی مردم اصفهان بیشتر بنویسند به صورتی که تصویر زندگی روزمره مردم را بیشتر ببینیم.
علاوه بر اینکه ما امید داریم با این‌گونه نوشتن از اصفهان، کم‌کم به متونی دست پیدا کنیم که از دیگر شیوه‌های نوشتن مثل گزارش‌نویسی در متن، ‌سفرنامه نویسی و … بهره می‌برد.
او در پایان فهرست برگزیدگان نهایی بخش زندگی نگاره‌ها و هیئت‌داوران جایزه جمالزاده را اینطور معرفی کرد: حامد کلاه دوز، امین اطمینان،‌ زهره سطوت،‌ مرضیه کهرانی،‌ پژمان نظر زاده آبکنار،‌ موژان نادریان،‌ مهرواه فردوسی، ‌الهه ایمانی پور،‌ مکرمه شوشتری،‌ محمدرضا عبداللهی،‌ محسن رهنما و نگین بنی عامریان راه‌یافتگان به بخش نهایی جایزه جمالزاده هستند.
روحانی همچنین ترکیب هیئت داوران بخش زندگی نامه را به این شرح اعلام کرد: آرش صادق بیگی ، سلمان باهنر، سینا دادخواه، نفیسه مرشد زاده و بهزاد دانشگر بخش زندگی نگاره اولین دوره جایزه جمالزاده را خوانش و داوری کرده‌اند.
شایان‌ذکر است،‌ نخستین دوره جایزه جمالزاده به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در سه بخش داستان آزاد، داستان اصفهان و زندگی نگاره‌های اصفهان در حال برگزاری است .
گفتنی است؛ مراسم اختتامیه این جایزه پایان بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.

ارسال یک نظر