logo

رقابت 1438 اثر از تمام استان‌های کشور در دومین جایزه جمالزاده

 دبیر اجرایی دومین دوره جایزه جمالزاده نیزارسال 1438 اثر به دبیرخانه این جایزه را قابل توجه می داند.

به گزارش ستادخبری دومین دوره جایزه جمالزاده ، محمد معماریان می‌گوید: امسال هم مانند سال گذشته حضور خوب شرکت کنندگان جایزه که حالا همگی اهالی خانواده جمالزاده هستند ما را شگفت زده کرد طوری که متوجه شدیم حتی شیوع ویروس کرونا و توقف و تعطیلی رویدادهای مختلف فرهنگی هنری و تمام امور و مشاغل هم نتوانسته مانع حضور علاقه مندان در جشنواره شود و دوستداران نوشتن فرصت قرنطینه را برای ثبت احوالشان و گفتگو با زبان ادبیات مغتنم شمرده‌اند.

او ادامه می‌دهد: با شیوع ویروس کرونا بخش ویژه آن را در جایزه زیرمجموعه بخش زندگی نگاره و ناداستان ها تعریف کردیم تا علاقه مندان به ناداستان نویسی تجربیات خود را از روزهای کرونا و مواجهه با آن در هر جای جهان در این بخش به ثبت برسانند. مهلت دریافت آثار به جایزه نیز قبلاً تا 25 فروردین اعلام شده بود و تصمیمی برای تمدید زمان دریافت نداشتیم اما تقاضاهای مکرر شرکت کنندگان برای افزایش زمان ارسال آثار، همچنین تقارن برگزاری جشنواره با روزهای کرونایی باعث شد در یک بازه 10 روزه مهلت ارسال آثار را تمدید کنیم و در این زمان به خصوص روزهای پایانی با ترافیک مراجعه به سایت و حجم بالای ثبت نام ها و ارسال آثار مواجه شویم.

. دبیر اجرایی دومین دوره جایزه جمالزاده در ادامه با اشاره به دریافت 1438 اثر در دبیرخانه جشنواره می‌گوید: بیشترین اثر را در بخش داستان آزاد دریافت کرده‌ایم که شامل 869 داستان است. دومین بخش پرطرفدار امسال جایزه بخش ویژه کروناست که 294 اثر در این بخش ارسال شده است. در بخش داستان اصفهان نیز پذیرای 188 اثر هستیم. همچنین تعداد 87 اثر در بخش زندگی نگاره‌های اصفهان ثبت شده که مجموع این آثار در مقایسه با آثار ارسال شده به دیگر جوایز ادبی کشور رقمی قابل توجه بوده و تقریباً برابر با دوره اول جشنواره است و نشان از اقبال عمومی علاقه مندان ادبیات به برگزاری جایزه جمالزاده در اصفهان و جایگاه قابل قبول جایزه دارد.

معماریان سپس به تنوع قابل توجه ترکیب شرکت کنندگان در این جایزه ملی و فراگیری آن اشاره می‌کند: از دوره اول اعلام کردیم که جایزه جمالزاده متعلق به تمام نویسندگانی است که درهرجای دنیا به فارسی می‌نویسند و خوشبختانه در هر دو دوره پذیرای آثاری از نویسندگان فارسی زبان ساکن دیگر کشورها شده‌ایم. امسال هم شرکت کنندگانی از کشورهای امریکا، نروژ، انگلیس، افغانستان، ترکیه و تاجیکستان داشته‌ایم والبته تنوع و حضور پرتعداد شرکت کنندگان از استان‌های مختلف ایران برایمان در این دوره بسیار قابل توجه بوده است.

او سپس آنالیز آثار ارسالی از استان‌های مختلف کشور را به تفکیک تعداد اثر اینگونه ارائه می‌کند: طبق انتظار در استان اصفهان با 420 اثر بیشترین آثار ارسالی داریم. تهران با 368 اثر در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. سومین جایگاه شرکت کنندگان دوره دوم نیز از آن خراسان رضوی است که 139 اثر از این استان به دبیرخانه جمالزاده ارسال شده است. تعداد و ترکیب حضور و دریافت اثر از دیگر استان‌ها نیز به این شرح است: فارس 58 اثر، البرز 53 اثر،‌ گیلان 43 اثر، خوزستان 33 اثر، مازندران 32 اثر، آذربایجان شرقی و همدان هر کدام با 25 اثر، کرمان 24 اثر، کردستان 21 اثر، کرمانشاه 18 اثر، قم 17 اثر، یزد 16 اثر، آذربایجان غربی،‌هرمزگان و گلستان هر کدام با 15 اثر، اردبیل و خراسان شمالی هر کدام 12 اثر، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان و قزوین هر کدام با 10 اثر، زنجان با 5 اثر، سیستان و بلوچستان، ‌سمنان و بوشهر هر کدام با 4 اثر،‌ ایلام و کهکیلویه و بویراحمد هر کدام با 2 اثر و خراسان جنوبی 1 اثر.

 15 اثر نیز از شرکت کنندگان ایرانی ساکن کشورهای دیگر و نویسندگان غیرایرانی فارسی زبان دریافت کرده‌ایم.

معماریان در پایان می‌گوید: تعداد آثار پذیرفته شده در هر بخش و اسامی راه یافتگان را در اطلاع ثانوی و به‌زودی اعلام خواهیم کرد.

ارسال یک نظر