logo

شهردار اصفهان: جایزه جمالزاده اثرات ملی و جهانی دارد

 شهردار اصفهان در مراسم اختتامیه دومین جایزه جمالزاده با اشاره به نقش مهم محمدعلی جمالزاده در جریان ادبیات داستانی ایران گفت: هرچقدر بتوانیم  چنین اشخاصی را با رویدادها پیوند دهیم گام‌های موثرتری در جهت فرهنگسازی برداشته‌ایم.

به گزارش ستاد خبری دومین جایزه جمالزاده، قدرت‌اله نوروزی ادامه داد: «علاوه بر این معتقدیم اثر برگزاری چنین جشنواره‌هایی تنها منحصر به اصفهان نیست و اثرات ملی و جهانی دارد.»

او سپس برگزاری رویدادهای مختلف شهرداری را در اصفهان تحت تاثیر شرایط کرونا دانست و گفت: «مجبور شدیم بسیاری از ایده‌هایمان را تغییر دهیم. البته خوشبختانه توانستیم از طریق فضای مجازی شرایطی را ایجاد کنیم که برخی از کارها به‌درستی جلو برود که یکی از مهم‌ترین نمونه‌هایش برگزاری همین جایزه جمالزاده است. هرچند آرزویمان این است که بتوانیم چنین جشنواره‌ای را به شکل حقیقی با حضور داوران، برگزیدگان و شرکت کنندگان برگزار کنیم تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.»

نوروزی در ادامه، بُعد فرهنگی را در فعالیت‌های شهرداری اصفهان پررنگ ارزیابی کرد و افزود: «فکر می‌کنم شهرداری اصفهان در حوزه فرهنگی از شهرداری‌های نمونه کشور است. همان طور که در حال حاضر در مجمع کلان شهرهای حوزه فرهنگی، شهرداری اصفهان دبیری مباحث فرهنگی کلان شهرها را برعهده دارد و دیپلماسی شهری اصفهان تلاش کرده پرقدرت عمل کند و پیوندهای موثری را برای نزدیک شدن به دیگران ایجاد کند. شاید شنیده باشید زمانی که ویروس کرونا در چین شیوع یافت، اصفهان اولین شهری بود که به چین پیام داد و آمادگی خود را برای کمک به آنها اعلام کرد. نتیجه این حرکت فرهنگی اخلاق محور این بود که چینی‌ها هم متقابلا با ما تعامل کردند. البته حرکت فرهنگی ما محدود به چین نبود وبه همه سازمان‌های بین المللی نامه دادیم تا به آنها کمک کنیم و از کمک‌هایشان بهره ببریم چون کرونا دشمن مشترک ما بود.»

او جریان کمک رسانی فرهنگی اصفهان را در سال گذشته و ماه های اخیر به شکلی دیگر ارزیابی و تاکید کرد: «هنگام سیل و بلایای طبیعی مثل زلزله در کرمانشاه، خرم شهر و اهواز حرکت‌های فرهنگی را با حضور در آن مناطق و کمک رسانی تعریف کردیم. در سیستان و بلوچستان اما حرکت فرهنگی جدیدی را آغاز نمودیم و بنای یک هم پیوندی تازه را در آنجا گذاشتیم. همچنین برای شهر بنت کمک‌های ویژه‌ای را در نظر گرفتیم تا در آن بیمارستان و مدرسه و … بسازیم و دانش آموزانش را آموزش دهیم.»

به گفته شهردار اصفهان، ارسال نامه‌هایی به تهران و شهرهای دیگر و از آنها برای شرکت در این هم‌پیوندی‌ها از دیگر اقدامات شهرداری اصفهان بود که امید می‌رود موجب نهادینه شدن فرهنگ همدلی شود.

ارسال یک نظر